Strona główna » Czy to koniec kosmicznego teleskopu Hubble’a? NASA ma plan B!

Czy to koniec kosmicznego teleskopu Hubble’a? NASA ma plan B!

Autor: Jakub Kędzior
549 odsłon

Teleskop Hubble’a ma już 31 lat. W jego historii dochodziło do wielu awarii, z których większość rozwiązywano dzięki bezpośrednim misjom serwisowym realizowanym przez promy kosmiczne. W dzisiejszych czasach niestety nie dysponujemy sprzętem, który umożliwiałby przeprowadzenie podobnej misji naprawczej na orbicie.

Całe zamieszanie rozpoczęło się 13 czerwca od zatrzymania pracy komputera zarządzającego instrumentami teleskopu. W konsekwencji sprawiło to, że komputer główny Hubble’a wprowadził większość swoich przyrządów naukowych w tryb awaryjny. Teleskop próbował następnego dnia sam ponownie uruchomić instrumenty niestety nieskutecznie. Szczęście w nieszczęściu, wszystkie narzędzia badawcze teleskopu oraz sam Hubble’a są w dobrym stanie.

W przeszłości teleskop regularnie miewał awarie, które rozwiązywano zarówno zdalnie, jak i dzięki misjom serwisowym promów kosmicznych. Wykonano w sumie 5 misji naprawczych, z czego ostatnia z nich odbyła się w maju 2009 roku. Interwencja wahadłowca Atlantis podczas misji STS-125 polegała na naprawie teleskopu oraz zainstalowaniu dodatkowych instrumentów badawczych. W praktyce doprowadziło to do wydłużenia żywotu Hubble’a o kolejne lata. Niestety, jeżeli obecnego problemu z teleskopem nie udałoby się rozwiązać zdalnie z Ziemi, to oznaczałoby to smutny koniec misji.

Teleskop Hubble’a sfotografowany przez misję STS-125 (piątej i ostatniej misji serwisowej teleskopu) Źródło: NASA

Plan B NASA

Specjaliści z NASA próbowali wszystkich możliwych sposobów, aby uruchomić teleskop, w tym również restartu w tzw. trybie awaryjnym. Zastosowane środki okazały się jednak niewystarczające. 8 lipca na twitterze Hubble’a pojawiła się informacja, że inżynierowie NASA przetestowali procedurę ponownego uruchomienia teleskopu oraz jego instrumentów z wykorzystanie rezerwowego komputera.

14 lipca NASA poinformowała, że zidentyfikowała możliwą przyczynę awarii komputera. Okazało się, że odpowiedzialność za awarię ponosi jednostka Command Unit/Science Data Formatter (CU/SDF). Następnego dnia dowiedzieliśmy się również, że sprzęt rozpoczął tworzenie kopii zapasowej w odpowiedzi na trwający problem z ładowaniem komputera. Proces ten będzie trwał jeszcze przez kilka dni i jeżeli się powiedzie, zostaną przywrócone do działania instrumenty naukowe. Reasumując, istnieje spora szansa, że Hubble wróci do pełnej sprawności przed startem teleskopu Jamesa Webba.

Wszystkie informacje związane z aktualnym stanem oraz dobrymi działaniami podejmowanymi w celu wskrzeszenia teleskopu Hubble’a dostępne są pod niniejszym linkiem – https://www.nasa.gov/feature/goddard/2021/operations-underway-to-restore-payload-computer-on-nasas-hubble-space-telescope

Źródła:

https://www.nasa.gov

https://twitter.com/NASAHubble

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/hubble-unieruchomiony-przez-usterke-komputera

Również mogą Ci się spodobać

1 komentarz

Artur 22 lipca, 2021 - 15:52

„Niestety nie dysponujemy sprzętem …”
Tym akurat dysponujemy, ale wiedzy brakuje Werner już zmarł, nie ma kto tego ogarnąć. Polityczne względy nie pozwalają na ryzykowanie życiem serwisantów, więc na wszelki wypadek się nie lata. NASA od dawna głębiej siedzi w polityce niż w kosmosie … sorki w spejsie.
Ale jest też pozytyw, Chiny niedługo wypuszczą coś swojego.

Odpowiedź

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej