Strona główna » Misja Crew-1

Misja Crew-1

Autor: Daniel Śledź
364 odsłon

Za kilka dni, 15 listopada z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie wystartuje pierwsza oficjalna misja kapsuły Dragon (poprzednia była misją DEMO), która zabierze 4 astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Przy tej misji zostanie użyty całkowicie nowy stopień Falcona 9 jak i nowa kapsuła . Start rakiety odbędzie się 15 listopada o 1:49 polskiego czasu.

Początkowo start miał się odbyć 23 października, ale z powodu problemów z dwoma silnikami Falcona 9 start przeniesiono na połowę listopada. Problemem okazał się lakier, używany do anodowania powierzchni silników, w celu pokrycia go warstwą tlenku, aby zapobiec tzw. zimnemu spawaniu. Lakier ten spłynął do zaworu nadmiarowego, który służy do kontrolowania ciśnienia, i go zablokował.

Wiceprezes ds. budowy i niezawodności lotów SpaceX powiedział, że za proces anodowania jest odpowiedzialna inna firma i po konsultacji z nią poinformowano, że zmienią sposób nakładania lakieru i problem się już nigdy nie powtórzy.

Falcon 9 z podłączoną kapsułą Dragon

W  kapsule znajdzie się trzech amerykanów i jeden japończyk, którzy będą członkami Ekspedycji 64 i Ekspedycji 65 gdy Ekspedycja 63 odleci Soyuzem na Ziemię. Skład Crew-1: Shannon Walker (NASA), Victor Glover (NASA),  Mike Hopkins (NASA), Soichi Noguchi (JAXA). Astronauci wybrali dla statku nazwę Resilience. Koniec misji jest planowany na wiosnę 2021 roku.

  • 1:49 – Start z platformy startowej
  • 10:20 – Dokowanie do ISS
  • 13:00 – Ceremonia Powitania załogi Crew-1 na stacji

Przed misją Crew-2 Demo, NASA i SpaceX wykonało kilka lotów demonstracyjnych, aby udowodnić że system jest gotowy do lotów załogowych.

W 2015 roku rozpoczęto całą serię testów począwszy od testu ewakuacji z platformy startowej, w marcu 2019 roku odbyła się misja Crew Demo-1, w której kapsuła bez załogi dotarła i zadokowała do ISS. Był to pierwszy start, dokowanie i powrót na Ziemię tego pojazdu.

Test ewakuacji przeprowadzony w 2015 roku

Dziesięć miesięcy później w styczniu 2020 roku mogliśmy oglądać spektakularny test ucieczki Dragona, kapsuła została wyniesiona przez Falcona 9, po czym po 84 sekundach od startu, Dragon aktywował swój system ewakuacji, odciął się od rakiety, główne silniki Falcona wyłączyły się, i rakieta uległa ekscytującemu wybuchowi a Dragon dzięki swoim własnym silniczkom odleciał na bezpieczną odległość i wylądował na Atlantyku.

Ostatnim testem jakim przeprowadzono była misja Crew-2 Demo, przeprowadzona w maju tego roku, statek wyniósł bezpiecznie dwóch astronautów Bob’a Bekhen’a i Doug’a Hurley’a na stację kosmiczną, a dwa miesiące później bezpiecznie powrócili nią na ziemię.

To wszystko doprowadziło do tego, że 10 listopada 2020 roku, kapsuła Dragon została oficjalnie certyfikowana przez NASA, jako pierwszy od 40 lat środek transportu Stanów Zjednoczonych, między ziemią a stacją kosmiczną .

Test systemu ucieczki Dragona, a następnie wybuch Falcona 9

Źródła: nasa.gov / spacenews.com

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej