Strona główna » Ostatni test głównego stopnia SLS!

Ostatni test głównego stopnia SLS!

Autor: Daniel Śledź
335 odsłon

Ostatni test głównego stopnia, „Hot Fire” rakiety Space Launch System zaplanowano najwcześniej na 17 stycznia, będzie to ósmy, kulminacyjny test z serii „Green Run”.

SLS (Space Launch System) – jest to potężna, zaawansowana rakieta nośna, stanowiąca podstawę programu Artemis. Celem programu SLS jest umożliwienie powrotu ludzi na Księżyc, by w dalszej perspektywie założyć tam stałą bazę.

Obecnie w swoich założeniach SLS ma dysponować wystarczającą mocą, by w ramach jednego startu wysłać na Księżyc ładunek w postaci załogowego statku Orion wraz z poszczególnymi modułami i grupą astronautów. Rakieta konstrukcyjnie zapewnia moc wystarczającą do uzyskania prędkości wymaganej, by dotrzeć na orbitę około księżycową łącznie z odpowiednim zapasem paliwa na lądowanie i powrót.

Dzięki temu, że SLS został zaprojektowany w sposób maksymalnie elastyczny, tak by umożliwić łatwe dostosowywanie do wypełniania określonych zadań, oferuje większą potencjalną masę możliwą do umieszczenia na orbicie w zależności od założeń konkretnej misji. Takie ewolucyjne zdolności SLS stworzą nowe możliwości wynoszenia ładunków, nie tylko w ramach układu Ziemia – Księżyc, ale również dalej – w kierunku Marsa, Saturna, jak i Jowisza.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Zapraszamy do naszego artykułu, poświęconemu tej rakiecie.

„Hot Fire” polega na odpaleniu wszystkich czterech silników RS-25 i ich pracy przez około 8 minut symulując pracę podczas lotu.

20 grudnia 2020 roku, amerykańska agencja przeprowadziła Wet Dress Rehearsal, czyli proces tankowania, a następnie spuszczania paliwa z dwóch ogromnych zbiorników. Zatankowano około 2.8 miliona litrów (733 000 galonów) kriogenicznego paliwa (LOX & LH2). Próba ta dostarczyła wiele cennych danych konstrukcyjnych, zweryfikowała możliwości kriogeniczne zbiorników, a także sprawdzono awionikę i całe oprogramowanie.

Po tym teście stopień zostanie odnowiony i wysłany na barce do firmy Pegasus znajdującej się w Centrum Kosmicznym im. J.F. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie zostanie zmontowany z resztą części rakiety.
Checklista Green Run

Zbliżający się test Hot Fire Green Run jest zwieńczeniem ciężkiej pracy całego zespołu, który zbliża nas do kluczowego wydarzenia dla misji Artemis NASA”.

~ Barry Robinson, kierownik projektu głównego stopnia w Stennis.
Testowanie stopnia jest wspólnym wysiłkiem NASA i jej partnerów branżowych. Boeing jest głównym wykonawcą stopnia głównego, a Aerojet Rocketdyne jest głównym wykonawcą silników RS-25. Wszystkie wcześniejsze testy obejmowały ocenę systemu awioniki, układów napędowych i hydraulicznych.

NASA pracuje nad wylądowaniem pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na Księżycu do 2024 roku. SLS i Orion, wraz z systemem lądowania i stacją Gateway na orbicie wokół Księżyca, są szkieletem NASA do badań w głębokiej przestrzeni kosmicznej. SLS to jedyna rakieta, która może wysłać Oriona, astronautów i zaopatrzenie na Księżyc w ramach jednej misji.
Przygotowania do Hot Fire

Źródło: nasa.gov

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej