Strona główna » Program Artemis – Orion, LAS i moduł serwisowy

Program Artemis – Orion, LAS i moduł serwisowy

Autor: Daniel Śledź
332 odsłon

W ostatnim artykule na temat programu Artemis opisaliśmy ogólne informacje o rakiecie SLS, a dziś opowiemy o jej stopniach, zapewniających bezpieczną podróż astronautów w kosmosie oraz powrót na Ziemię – statku Orion czyli module załogi, ucieczki i module serwisowym!

Orion – uważany za jeden z najbezpieczniejszych pojazdów kosmicznych na świecie, zaprojektowany specjalnie dla programu Artemis.

Jego głównym zadaniem jest przetransportowanie astronautów (po wejściu w przestrzeń kosmiczną i odłączeniu od głównego stopnia) na orbitę Księżyca lub stację kosmiczną wokół niego. Orion wystartuje na szczycie nowej rakiety SLS. Aby chronić astronautów w tych długotrwałych misjach i bezpiecznym powrocie na Ziemię, inżynierowie przy jego tworzeniu, użyli innowacyjnych technologii, zaawansowanych systemów i najnowocześniejszych ochron termicznych przy składaniu konstrukcji w całość.

foto. NASA

Moduł Załogowy

Jest w stanie przetransportować czterech członków załogi za orbitę naszego naturalnego satelity, zapewniając bezpieczne miejsce zamieszkania od momentu wystrzelenia, pobycie w przestrzeni kosmicznej, aż do powrotu na ziemię. Wewnątrz kapsuły znajdują się zaawansowane systemy podtrzymywania życia, awioniki i systemów zasilania. Został zaprojektowana tak, aby wytrzymywać ekstremalne temperatury przy wejściu w atmosferę Ziemi podczas powrotu załogi.

foto. NASA

Launch Abort System

foto. NASA

Część modułu załogowego zapewniająca bezpieczeństwo lotu, ten nowoczesny system ucieczki, umieszczony jest na samym szczycie modułu i potrafi odłączyć moduł załogowy od reszty rakiety w ciągu milisekund, w przypadku zagrożenia życia astronautów podczas startu.

LAS składa się z trzech silników na paliwo stałe: silnika przerywającego, silnika sterującego położeniem i silnika odrzutowego.

Ciekawostki:

  • Launch Abort System może aktywować się w ciągu milisekund i przenieść załogę na szczytową wysokość około jednej mili z prędkością 42 razy większą niż prędkość samochodu wyścigowego.
  • Silnik przerywający generuje ciąg wystarczający do wyniesienia 26 słoni!
  • Silnik przerywający wyprodukuje taką samą moc co pięć i pół silników F-22
  • Pierwszy test LAS odbył się 6 maja 2010 r.

Moduł Serwisowy

Moduł odpowiedzialny za zasilanie statku w energię elektryczną, napęd, sterowanie termiczne, powietrze i wodę. Gdy główny stopień odłączy się od pozostałej reszty, to on będzie napędzał cały pojazd w stronę Księżyca.

Został stworzony we współpracy z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), moduł serwisowy zapewnia wsparcie dla modułu załogowego od momentu wyniesienia na orbitę do wejścia do lądownika lub na orbitującą stację. Zbudowany został z 20 tysięcy części i komponentów, które muszą ze sobą idealnie pasować i działać. Posiada cztery skrzydła, będące panelami słonecznymi zasilającymi statek w energię elektryczną (jedno skrzydło ma około 2 metrów szerokości i 7 metrów długości).

foto. NASA

Spadochrony

System spadochrony został zaprojektowany w celu zapewnienia bezpiecznego lądowania astronautów na Ziemi, w module załogowym z prędkością przekraczającą 32000 km/h. Cały system składa się z jedenastu spadochronów, a trzy główne otwierają się na wysokości 2750 metrów spowalniają statek do prędkości bezpiecznej do lądowania 27 km/h.

foto. NASA

OrionLaunch Abort System – Awaryjny system ucieczki
Liczba załogi: 4
Całkowite przyspieszenie: 1330m/s
Masa startowa:
Artemis I: 33566t
Artemis II: 35380t
Całkowita wysokość: 20.4 m
Wysokość: 15.24 m
Średnica: 0.91 m (na szczycie) i 5.1 m u podstawy
Waga przy starcie: 7711t
Silnik kierujący: 726 kg z czego 285 kg to paliwo
Silnik odrzutowy: 408 kg z czego 163 kg to paliwo
Silnik przerywający: 3969t z czego 2132t to paliwo
Całkowita waga paliwa: 2585t
Moduł załogowy – Załoga i ładunekModuł Serwisowy – Napęd, zasilanie elektryczne, magazynowanie płynów
Wysokość: 3.35 m
Szerokość: 5 m
Objętość użytkowa: 96 metrów sześciennych
Silniki / Napędy sterujące: 12 silników RCS
Długość: 4,79 m
Szerokość: 5m
Waga Artemis I: 141067t
Waga Artemis II: 15467t
Silniki / Napędy sterujące: 24 silników RCS, 8 Aux, 1 OMS

Źródło: nasa.gov

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej