Firma Relativity Space zebrała 650 milionów dolarów na skonstruowanie nowej rakiety. Będzie to wielokrotnego użytku w całości wydrukowany w technologii 3D 65-metrowy Terran R.
Spółka Relativity Space 8 czerwca ogłosiła, że zebrano 650 milionów dolarów od inwestorów. Te pieniądze mają wesprzeć rozwój w pełni wielokrotnego użytku pojazdu nośnego Terran R, znacznie większego niż oryginalna rakieta Terran 1. Rundę finansowania poprowadził Fidelity Management & Research Company LLC z udziałem inwestorów takich jak m.in. Baillie Gifford, fundusze i konta zarządzane przez BlackRock, Centricus, Coatue oraz K5 Global.
Pojazd prezentuje się naprawdę imponująco. Jako dwustopniowa rakieta o wysokości 65 m i średnicy prawie 5 m z owiewką ładunkową o długości 5 m Terran R będzie w pełni wielokrotnego użytku. Nośność ma wynieść 20 000 kg na niską orbitę okołoziemską. Pierwszy start planowany jest na 2024 rok z kosmodromu Cape Canaveral. Stworzony w Relativity Factory of the Future przez te same drukarki i ten sam zespół co stworzył Terran 1. Pierwszy stopień Terran’a R będzie wyposażony w siedem wydrukowanych w 3D silników rakietowych Aeon R o ciągu 136 985 kg każdy. Natomiast drugi stopień zasili jeden silnik próżniowy Aeon 1.
Terran R według firmy Relativity Space stanowi również duży krok w kierunku jej wizji, której celem jest zbudowanie „multiplanetarnej przyszłości ludzkości” (brzmi znajomo?). Punktem docelowym jest frachtowiec kosmiczny typu „point-to-point”, zdolny do wykonywania misji między Ziemią, Księżycem i Marsem.
Aby drukować duże komponenty, firma Relativity Space stworzyła system o nazwie Stargate, który jak twierdzi, jest największą na świecie drukarką 3D drukującą z metalu. Umożliwia ona używanie egzotycznych materiałów, jak również unikalnych geometrii projektowych, które nie są osiągalne w tradycyjnej produkcji.
W porównaniu do rodziny rakiet Falcon, które również można ponownie wykorzystywać, Terran R będzie oferować ładowność między Falcon 9 a Falcon Heavy.
Kontrowersje
Cytując Relativity Space: „Terran R ma unikalne właściwości aerodynamiczne z algorytmicznie generowanymi i zoptymalizowanymi strukturami…”, które według firmy są inspirowane naturą. Pojazd prezentuje się naprawdę pięknie, lecz nie można nie zarzucić zespołowi Relativity zuchwałości. Terran R do złudzenia przypomina pojazd Starship, projektowany przez firmę Space X, jednak ma o połowę mniejszą wysokość. Biorąc pod uwagę, że Relativity Space nie wysłał w kosmos jeszcze ani jednej rakiety, jest to temat podatny na spekulacje. Wiadomość o projekcie zdążyła już natrafić na krytykę ze strony internautów.
Z pewnością Relativity Space w jakiś sposób inspirowała się Starshipem, lecz nie można oskarżać tej firmy o kopiowanie technologii. Projekt jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, a wszystkie pierwsze pionierskie rakiety były bardzo podobne do siebie. Jak historia pokazała, kopie potrafią być znacznie lepsze od swoich pierwowzorów. Zobaczymy zatem, co nam przyniesie przyszłość.
Źródła:
https://www.relativityspace.com/