Strona główna » Inspiration4 – Cywile w kosmosie.

Inspiration4 – Cywile w kosmosie.

Autor: Jakub Kędzior
2,1K odsłon

Zespół złożony z cywili poleci w kosmos, brzmi jak fikcja, lecz to prawda! Niedawno SpaceX ogłosiło misję, w której skład wejdą jedynie osoby niezwiązane dotychczas z resortem rządowym.

Inspiration4 to pierwsza na świecie całkowicie cywilna misja w kosmos, która ma zapoczątkować erę lotów komercyjnych. Jej głównym celem jest zebranie 200 mln dolarów na rzecz szpitala dziecięcego St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis. W misji przewidziano cztery miejsca, z czego jedno zostanie wylosowane a trzy pozostałe obsadzone w sposób klasyczny. Inspiration 4 opuści Ziemię z historycznego kompleksu startowego LC-39A, który znajduje się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral. To właśnie stamtąd wyruszały misje księżycowe Apollo oraz promy kosmiczne. Rozpoczęcie misji Inspiration 4 planowane jest nie wcześniej niż na ostatni kwartał bieżącego roku.

Naszywka misji Inspiration 4 (graf. SpaceX)

Cel misji oraz przyszłość turystyki kosmicznej.

Głównym celem misji jest zebranie 200 mln USD na rzecz szpitala dziecięcego specjalizującego się w nowotworach dziecięcych. Połowę tej kwoty przekazał osobiście Jared Isaacman, resztę planuje się uzbierać w zbiórce.


W rozmowie z mediami Elon Musk mówi:

„Jest to milowy krok dla uczynienia turystyki kosmicznej powszechnie dostępną”

„Tylko dzięki takim misjom jak Inspiration 4, będziemy w stanie obniżyć koszt lotów w kosmos, sprawiając tym samym, że turystyka kosmiczna stanie się dostępna dla wszystkich” – dodał.

Plany Elona Muska zakładają, że jeśli projekty lotów komercyjnych zakończą się powodzeniem, to w konsekwencji koszty startów powinny zmniejszyć się niemal tysiąckrotnie. To pozwoli na uruchomienie nowych przedsięwzięć, jak np. ponaddźwiękowy statek konstrukcyjnie oparty na Starshipie, zdolny do międzykontynentalnego transportu ludzi i ładunku.

Elon Musk również twierdzi, że:

„Tym, co przesądzi o powodzeniu projektu lotów komercyjnych, będzie możliwość wielokrotnego wykorzystywania rakiet”.

Załoga

Misją dowodzić będzie Jared Isaacman, 37-letni założyciel i dyrektor generalny firmy Shift4Payment, zajmującej się przetwarzaniem płatności. Prywatnie jest doświadczonym pilotem oraz kolekcjonerem myśliwców wojskowych. Wszystkie koszty misji pokrywa właśnie on. Kolejną osobą, pod kodem „Hope” (Nadzieja) została Hayley Arceneaux, która jest pracownikiem szpitala St. Jude Children’s Research Hospital. Hayley przeżyła raka kości i będzie pierwszą osobą (znaną nam), która poleci w kosmos z protezą. Podczas lotu będzie pełniła funkcję głównego oficera medycznego załogi. Pozostałe miejsca nie zostały jeszcze obsadzone. Na ten moment, osoby, które je zajmą, określane są odpowiednio kodami Prosperity oraz Generosity (Prosperita oraz Wielkoduszność).

Grafika przedstawiająca załogę misji Inspiration 4 (graf. SpaceX)

Pierwsze dwa miejsca są ściśle związane ze szpitalem dziecięcym, dla którego zbierane są fundusze. Jest to miejsce o kodzie „Hope” zajmowane przez Hayley Arceneaux oraz kodowa “Generosity”, które zostanie wylosowane spośród osób, które wspomogły finansowo powyższą instytucję. Prócz tego jedynym wymogiem jest ukończone 18 lat i obywatelstwo USA. Ostatnia osoba, czyli kodowo “Prosperity” zostanie wybrana spośród użytkowników platformy Shift4Shop.

Szkolenia oraz plany misji

Po uzyskaniu pełnego składu osobowego, członkowie misji rozpoczną szkolenia na astronautów, które realizować będzie SpaceX. Nauczą się m.in. funkcjonowania w warunkach mikrograwitacji, pilotażu kapsuły oraz radzenia sobie z mechaniką orbitalną podczas lotu. Przygotują się również do podejmowania kluczowych decyzji w sytuacjach awaryjnych.

Kapsuła zaopatrzeniowa SpaceX Dragon zbliża się do ISS (fot. Ricky Arnold)

Misja zakłada, że kapsuła osiągnie niską orbitę okołoziemską. Tutaj, na wysokości 400 km, będzie mknąć z prędkością ponad 27 000 km/h przez dwa lub cztery dni. Musk dodaje jednak, że cała załoga pozostanie w kosmosie tyle, ile zażyczy sobie Isaacman. Kapsuła Dragon ma okrążać Ziemię w ciągu 90 minut. Podczas misji planuje się przeprowadzić eksperymenty, które na tę chwilę nie są znane.

Kapsuła oraz rakieta

Kapsuła Dragon Resilience w kompleksie startowym 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego (fot. SpaceX)

Czteroosobowa załoga astronoutów-amatorów zasiądzie w statku kosmicznym Dragon Crew Resilience. Jest to ta sama kapsuła, którą na ISS polecieli astronauci NASA i JAXA w ramach misji SpaceX Crew-1.


Statek mierzy 8.1m, a jego średnica wynosi 4m. Wyposażony jest w 16 silników odrzutowych Draco używanych do orientacji oraz manewrów w apogeum/perygeum, regulacji orbity oraz kontroli położenia. Wszystkie silniki łącznie zapewniają 400N siły w próżni kosmicznej. Dodatkowo kapsuła posiada osiem silników SuperDraco, które wykorzystywane są w sytuacji awaryjnej do ewakuacji Dragona ze szczytu rakiety Falcon 9. Ich moc całkowita wynosi 73 kN.

Silnik SuperDraco podczas testów w McGregor w Teksasie (fot.SpaceX)

Cała przestrzeń ładunkowa kapsuły (165 kg, 37m ³) zostanie przeznaczona zarówno na podstawowe rzeczy, jak i sprzęt naukowy wykorzystywany do badań i eksperymentów w warunkach mikrograwitacji.


Start misji SpaceX Crew-1 (fot. NASA/Joel Kowsky)

Źródła do artykułu:
https://www.inspiration4.com/mission
https://www.spacex.com/vehicles/dragon/index.html
https://en.wikipedia.org

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej