Strona główna » Pracowity dzień na ISS – Spacer kosmiczny

Pracowity dzień na ISS – Spacer kosmiczny

Autor: Borys Pacewicz - Pyrek
925 odsłon

Rosyjscy kosmonauci szczęśliwie zakończyli wczorajszy spacer kosmiczny, przygotowując stację ISS na przybycie nowego rosyjskiego modułu oraz europejskiego manipulatora. Wszystkie cele zostały osiągnięte, lecz nie obyło się bez małych problemów.

Inżynierowie lotu Ekspedycji 65 kosmonauci Oleg Nowickij i Pyotr Dubrow z Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roscosmos odbyli kosmiczny spacer trwający 7 godzin i 19 minut. Ich zadaniem było przygotowanie ISS do przyjęcia nowego modułu o nazwie Nauka oraz Europejskiego Manipulatora Robotycznego (European Robotic Arm). Misja zakończyła się sukcesem.

Kamera na hełmie Pyotra Dubrowa nagrywa Olega Nowickiego na drugim końcu liczącego 14 metrów ramienia manipulatora Strela, który para kosmonautów odłącza od śluzy Pirs.

Szczegóły misji

Podczas spaceru kosmicznego duet rozłączył zewnętrzne połączenia mechaniczne między Pirsem a stacją kosmiczną, po czym przeniósł sprzęt do spacerów kosmicznych, w tym dźwig teleskopowy. Kosmonauci zrekonfigurowali anteny, aby przygotować moduł Pirs do odłączenia. Ponadto wymieniony został panel regulatora przepływu płynu na pobliskim module Zarya. Zgodnie z planem wyrzucili stary panel, jak również zainstalowali nowy sprzęt do eksperymentów „Test” i „Wytrzymałość”. Nowe urządzenia mają zbadać wpływ warunków kosmicznych na różne mikroorganizmy i materiały.

Nie obyło się bez drobnych problemów. W pewnym momencie wystąpiło nagłe zmniejszenie poziomu naładowania akumulatora w skafandrze Pyotra. Jeśli bateria niebezpiecznie się rozładuje, to kosmonauta potencjalnie może utracić wentylację, chłodzenie oraz komunikację. Przy tak niekorzystnym rozwoju wypadków, wdraża się procedurę awaryjnego powrotu na pokład ISS. Później okazało się, że Dubrow również lekko potargał skafander. Na szczęście były to tylko chwilowe problemy i kosmonauci bezpiecznie wrócili na stację po wykonaniu powierzonych zadań.

Śluza Pirs zostanie zastąpiona nowym rosyjskim wielofunkcyjnym modułem laboratoryjnym o nazwie „Nauka”. Odłączenie modułu Pirs zaplanowano na lato, około dwóch dni po wystrzeleniu Nauki z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. European Robotic Arm natomiast zostanie zamontowany w połowie lipca.

Animacja przedstawia wykonane prace.

Skafandry

Kosmonauci podczas wczorajszego spaceru kosmicznego używali skafandrów Orlan. Pracuje on pod wyższym ciśnieniem niż amerykański EMU. Minimalizując tym czas potrzebny na opuszczenie stacji i rozpoczęcie wykonywania zadań. Orlana można założyć bez pomocy innych członków załogi, dzięki klapie umieszczonej w jego tylnej części. Skafandry miały również osobne malowania, niebieski – Pyotr Dubrow oraz czerwony – Oleg Nowickij, ułatwiające odróżnianie pracujących kosmonautów przez kontrolerów misji.

Skafandry niebieski - Piotr Dubrow oraz czerwony - Oleg Nowickij. ISS
Credit: Thomas Pesquet

Regularnie przeprowadzane prace konserwacyjne, dołączenia nowych modułów oraz naprawy dają nadzieję, że życie ISS jeszcze nieprędko się skończy. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wciąż przylatują świeże załogi, również z wykorzystaniem nowoczesnych środków transportu kosmicznego jak Dragon 2. Na naszej stronie możecie się dowiedzieć więcej o innych zadaniach wykonywanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak również o chińskiej stacji Tiangong.

Źródła:

https://blogs.nasa.gov/spacestation/2021/06/02/cosmonauts-finish-spacewalk-to-ready-station-for-new-module/

https://pbs.twimg.com/media/E23Dty3XIAA_2wp?format=jpg&name=large

Twitter: @katlinegrey, @roscosmos, @esaspaceflight, @NASA

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej