Strona główna » Pracowity tydzień na ISS przed powrotem załogi i ładunku.

Pracowity tydzień na ISS przed powrotem załogi i ładunku.

Autor: Stanisław Kozłowski
990 odsłon

Na ISS trwają ostatnie przygotowania do powrotu załogi misji Crew-1 na Ziemię. Ostatecznie zdeorbitowany zostanie również transportowy statek Progress 75.

Na pokładzie Ihttps://www.spacenext.eu/article/tag/nasa/SS trwają przygotowania do powrotu na Ziemię czterech astronautów z aktualnej załogi stacji. Praca wre od eksperymentów naukowych, których ilość jest praktycznie nieskończona. Ostatecznie ich efekty znajdą się z pewnością na Ziemi. Od ISS odłączy się również rosyjski bezzałogowy statek transportowy Progress 75. Niemniej jednak jest on jednak niezdolny do powrotu na Ziemię, więc z tego powodu spłonie w atmosferze. Zasadniczo będzie to zakończenie jego trwającej od 24 kwietnia misji.

Tłumy na ISS

Obecnie na pokładzie ISS znajduje się ośmiu astronautów i trzech kosmonautów. Składają się na to dwie czteroosobowe załogi kapsuł Dragon od SpaceX oraz trzyosobowa załoga statku Sojuz MS-18. Czteroosobowa załoga misji Crew-1 wraca w tym tygodniu na Ziemię po trwającej od 16 listopada misji. Jak powiedział podczas niedawnej wideokonferencji dowódca powracającej misji SpaceX Michael Hopkins, cały czas trwają przygotowania do odcumowania kapsuły Dragon C207 „Resilience” od ISS. Dowódca zaznaczył, że wodowanie po bezpiecznym przejściu przez atmosferę ma nastąpić u wybrzeży Florydy.

11 osób na ISS

Już nie taki nowy Dragon C206

Tymczasem nowoprzybyła na pokładzie statku Dragon C206 „Endeavour” załoga misji Crew-2 od tygodnia aklimatyzuje się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dowódca misji Shane Kimbrough, wraz z pilotem Megan McArthur oraz specjalistami ds. misji Thomasem Pesquetem i Akihiko Hoshide zadokowali do stacji w sobotę 24 kwietnia i tym samym rozpoczęli sześciomiesięczną misję badawczą. Warto przypomnieć, że gdy Crew-2 zbliżała się w piątek do ISS, by do niej zadokować, w US Space Command podniesiono alarm. Ich systemy wykazały, że w niebezpiecznej odległości od kapsuły przejdzie wcześniej niedostrzeżony kosmiczny śmieć. Nie było już czasu na manewr i załoga Crew-2 w ramach standardowej procedury bezpieczeństwa założyła na siebie kombinezony ciśnieniowe. Na szczęście w wyniku ponownej analizy danych okazało się, że alarm jest fałszywy, oczywiście załodze nic nie zagraża. Po tych perturbacjach kapsuła pomyślnie zadokowała do ISS, by kontynuować swoją misję.

Dragon C206 - ma zadokować do ISS drugi raz
The SpaceX Crew Dragon spacecraft undergoes final processing at Cape Canaveral Air Force Station, Florida, in preparation for the Demo-2 launch with NASA astronauts Bob Behnken and Doug Hurley to the International Space Station for NASA’s Commercial Crew Program. Crew Dragon will carry Behnken and Hurley atop a Falcon 9 rocket, returning crew launches to the space station from U.S. soil for the first time since the Space Shuttle Program ended in 2011.

Dowódca ISS Walker przekaże kontrolę nad stacją swojemu następcy Hoshide we wtorek w godzinach popołudniowych. Hoshide obejmie dowództwo Expedition 65 podczas ceremonii zmiany dowodzenia. Jej transmisja będzie na żywo w NASA TV.

Załoga ISS pracuje bez przerwy

Obecnie załoga ISS realizuje swoje zadania naukowe. Za pomocą sprzętu do badania charakterystyki spalania w stanie nieważkości przeprowadzane są wcześniej zaplanowane eksperymenty. Rezydenci Stacji stopniowo pakują i szykują eksperymenty do powrotu na Ziemię. Jest to m.in. sprzęt przeznaczony do eksperymentu wspierającego przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny.

Co dalej z Progress 75?

Rosyjski statek towarowy Progress 75 ostatecznie zgodnie z planem ma odłączyć się od modułu serwisowego Zvezda dzisiaj późnym popołudniem. Zostanie następnie skierowany w gęste warstwy atmosfery, gdzie ulegnie bezpiecznej, kontrolowanej destrukcji.

ISS - ilość zadokowanych statków
Aktualny schemat układu ISS wraz z zadokowanymi kapsułami załogowymi i transportowymi. Źródło: NASA.

Żródła:

https://blogs.nasa.gov/crew-1/2021/04/26/busy-week-on-station-ahead-of-crew-and-cargo-departures/

https://en.wikipedia.org/wiki/Crew_Dragon_Endeavour

https://pl.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Crew-2

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej