Strona główna » Publikacja szczegółowego planu programu Artemis

Publikacja szczegółowego planu programu Artemis

Autor: Roman Makowiak
736 odsłon

NASA opublikowała zaktualizowany plan misji Artemis, lądowania pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na Księżycu do 2024 r

Po serii krytycznych kontraktów i osiągnięciu sprzętowych kamieni milowych, NASA udostępniła aktualizację swojego programu Artemis, w tym najnowsze plany pierwszej fazy wylądowania pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na powierzchni Księżyca w 2024 roku.

Dokument dostępny TUTAJ.

W ciągu 18 miesięcy, odkąd NASA przyjęła śmiałe wyzwanie, aby przyspieszyć swoje plany eksploracyjne o ponad cztery lata i ustanowić zrównoważoną eksplorację do końca dekady, agencja nadal nabiera rozpędu w kierunku ponownego wysyłania ludzi na Księżyc po raz pierwszy od czasu ostatniej misji księżycowej Apollo w 1972 roku.

„Dzięki dwupartyjnemu wsparciu Kongresu nasz wysiłek na Księżyc w XXI wieku jest w zasięgu Ameryki” – powiedział administrator NASA Jim Bridenstine. „Ponieważ w ostatnich miesiącach umocniliśmy coraz więcej naszych planów poszukiwawczych, kontynuowaliśmy udoskonalanie naszego budżetu i architektury. Wracamy na Księżyc w poszukiwaniu odkryć naukowych, korzyści ekonomicznych i inspiracji dla nowego pokolenia odkrywców. Budując zrównoważoną obecność, zwiększamy również tempo w kierunku pierwszych ludzkich kroków na Czerwonej Planecie ”.

W swoim formalnym planie NASA wymienia dotychczasowe postępy programu Artemis, identyfikując kluczowe naukowe, technologiczne i ludzkie misje, a także komercyjne i międzynarodowe partnerstwa, które zapewnią, że USA będzie nadal przewodzić w eksploracji i osiągnie ambitny cel, jakim jest lądowanie astronautów na Księżycu .

Potężna nowa rakieta agencji, Space Launch System (SLS) i statek kosmiczny Orion są bliżej niż kiedykolwiek do pierwszego zintegrowanego startu. Statek kosmiczny jest gotowy, podczas gdy rdzeń i jego cztery silniki przechodzą ostatnią serię testów, których kulminacją będzie krytyczny test ogniowy tej jesieni.

Księżycowe przygotowania do misji marsjańskiej

Wczesne misje programu Artemis

Po pomyślnym przeprowadzeniu testu ogniowego główna część zostanie wysłana do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w celu integracji ze statkiem kosmicznym. NASA uruchomi razem SLS i Oriona podczas dwóch prób w locie wokół Księżyca, aby sprawdzić wydajność, podtrzymywanie życia i możliwości komunikacyjne. Pierwsza misja – znana jako Artemis I – jest na dobrej drodze na rok 2021 jako misja bezzałogowa, a Artemis II poleci z załogą w 2023 r.

W planie Fazy 1 NASA odnotowuje dodatkowe szczegóły dotyczące przeprowadzania nowego testu podczas misji Artemis II – demonstracji operacji zbliżeniowych. Krótko po tym, jak Orion oddzieli się od tymczasowego członu napędu kriogenicznego, astronauci będą ręcznie sterować Orionem, gdy będą zbliżać się i oddalać od niego. Ta demonstracja oceni jakość obsługi Oriona oraz powiązany sprzęt i oprogramowanie, aby zapewnić dane dotyczące wydajności i doświadczenia operacyjne, które nie można łatwo zdobyć na ziemi w ramach przygotowań do spotkań, operacji zbliżeniowych i dokowania, a także operacji oddokowania na orbicie księżycowej, zaczynając od Artemis III.

Przygotowując się i wykonując te misje testowe w locie, NASA już wróci na Księżyc w sposób automatyczny – korzystając z komercyjnych usług dostawczych, wysyłając na Księżyc dziesiątki nowych badań naukowych i demonstracji technologii dwa razy w roku, począwszy od 2021 roku.

W 2024 roku Artemis III będzie powrotem ludzkości na powierzchnię Księżyca – lądowaniem pierwszych astronautów na księżycowym biegunie południowym. Po wystrzeleniu na SLS astronauci pokonają około 240 000 mil (380 000 km) na orbitę księżycową na pokładzie Oriona, po czym bezpośrednio wejdą na pokład jednego z nowych komercyjnych systemów lądowania ludzi lub dodokują do Gateway, aby dokonać inspekcji i zebrać zapasy przed wejściem na pokład systemu lądowania przed ich wyprawą na powierzchnię.

Nosząc nowoczesne skafandry kosmiczne, które zapewniają większą elastyczność i ruch niż ich poprzednicy Apollo, astronauci będą zbierać próbki i przeprowadzać szereg eksperymentów naukowych w ciągu prawie siedmiu dni. Używając lądownika, powrócą na orbitę księżycową, zanim ostatecznie udadzą się do domu na Ziemię na pokładzie Oriona.

Prace nad stacją Gateway szybko postępują. NASA zintegruje dwa pierwsze komponenty do wystrzelenia – element zasilania i napędu oraz placówkę mieszkalną i logistyczną – w 2023 r. Ta podstawa Gateway będzie mogła działać autonomicznie, przeprowadzając zdalne eksperymenty naukowe, gdy astronauci nie będą na jej pokładzie. NASA wybrała dwa pierwsze zestawy instrumentów naukowych do przeprowadzania badań pogody kosmicznej na orbicie księżycowej przed wizytami załogi.

Podczas gdy NASA nie podjęła ostatecznej decyzji o użyciu Gateway dla Artemis III, Artemis IV i inne wyślą załogę na pokład Oriona, aby dokował do Gateway, gdzie dwóch członków załogi może pozostać na pokładzie statku kosmicznego na orbicie, podczas gdy dwóch zostanie wysłanych na powierzchnię. Z biegiem czasu placówka będzie ewoluować, wraz z nowymi modułami dodanymi przez międzynarodowych partnerów, umożliwiając członkom załogi prowadzenie coraz dłuższych misji księżycowych.

Jak wyszczególniono w koncepcji agencji dotyczącej zrównoważonej obecności człowieka na powierzchni Księżyca, na początku tego roku, w dalszej dekadzie nastąpi stopniowa rozbudowa infrastruktury na powierzchni, co pozwoli na dłuższe wyprawy powierzchniowe z większą załogą. W tej w koncepcji jest mowa o bazie Artemis Base Camp, która obejmowałaby nowe łaziki, systemy zasilania, siedliska i inne elementy na powierzchni do długoterminowej eksploracji Księżyca.

W ramach programu Artemis roboty i ludzie będą szukać i potencjalnie wydobywać zasoby, takie jak woda, które można przekształcić w inne użyteczne zasoby, w tym tlen i paliwo. Dzięki dopracowaniu technologii precyzyjnego lądowania, a także opracowaniu nowych możliwości mobilności, astronauci będą podróżować na większe odległości i odkrywać nowe regiony Księżyca.

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej