Strona główna » Sojuz na sprzedaż, czyli prawdziwie rosyjska wyprzedaż!

Sojuz na sprzedaż, czyli prawdziwie rosyjska wyprzedaż!

Autor: Borys Pacewicz - Pyrek
1,5K odsłon

Marzyliście kiedyś o własnym statku kosmicznym? Właśnie nadarzyła się do tego idealna okazja! Moduł zejścia nr 738 misji Sojuz MS-08 jest już dostępny na portalu internetowym Glavkosmos. Z pewnością jest to ciekawy eksponat, który mógłby nam przyozdobić ogródek.

„Moduł zejścia nr 738 misji Sojuz MS-08 jest już dostępny. Ten lądownik może stać się doskonałą wizytówką każdej publicznej lub prywatnej wystawy poświęconej lotnictwu. Stanowi własność State Space Corporation Roscosmos i za zgodą właściciela jest oferowany potencjalnemu klientowi” – To nie żart, tak brzmi opis oferty sprzedaży znajdujący się na portalu internetowym Glavkosmos, spółki należącej do rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Sojuz to seria radzieckich, a następnie rosyjskich pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów na orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Produkowane są od 1967 roku, niegdyś dostarczały kosmonautów na stację kosmiczną Mir, obecnie latają na ISS. Choć miały kilka wypadków, uważa się je za najbezpieczniejszy środek transportu na niską orbitę okołoziemską.

Statek kosmiczny Sojuz MS-08, który w 2018 roku dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną trzech członków załogi wyprawy ISS-55/56 z kosmodromu Bajkonur został właśnie wystawiony na sprzedaż. W ostatniej misji jego dowódcą był kosmonauta Oleg Artemyev. Prócz niego załoga składała się z dwóch astronautów NASA: Andrewa Feustela oraz Richarda Arnolda. 4 października 2018 r. moduł zejścia pomyślnie wylądował w Kazachstanie. Misja trwała 197 dni.

sojuz wnętrze
Wnętrze kapsuły wystawionej na sprzedaż. Źródło: Glavkosmos

Jak widzimy na zdjęciu, wnętrze statku kosmicznego jest w bardzo dobrej kondycji. Jednak jego zewnętrzna część jest w znacznie gorszym stanie. Podczas wchodzenia w atmosferę tarcie rozgrzewa elementy kapsuły do bardzo wysokich temperatur. W związku z tym całe pokrycie Sojuza zmieniło kolor na czarny. Jest to jednak problem do rozwiązania, zawsze można eksponat odmalować. Choć jeśli zależy nam na zgodności historycznej, najlepiej zostawić go, jakim jest.

Niestety agencja nie ujawniła ceny kapsuły. Jednak Glavkosmos zadeklarował się do możliwości dostosowania produktu do wymagań klienta… cokolwiek to oznacza.

Źródła:

https://trade.glavkosmos.com/catalog/human-space-flights/spuskaemye-apparaty/maket-spuskaemogo-apparata-missiya-soyuz-ms-08-/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sojuz_(pojazd_kosmiczny)

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej