Strona główna » Starship Development #1

Starship Development #1

Autor: Mateusz Durlak
835 odsłon

Czym jest Starship?

Starship w wersji finalnej, grafika przedstawia design z roku 2019, źródło: wikipedia.

Starship jest najnowszym systemem rakietowym firmy Space Exploration Technologies (SpaceX), który znajduje się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Docelowo system ten składa się z dwóch elementów, są nimi booster SuperHeavy oraz drugi stopień – tytułowy Starship. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie pierwszych ludzi na Marsa, oraz rozpoczęcie procesu kolonizacji tej planety tj. uzdatnienie jej do zamieszkania przez ludzkość.

Starship ma być zdolny do wyniesienia ładunku o wadze nieco ponad 100 ton nie tylko na niską orbitę okołoziemską, ale również na księżyc, a nawet na Marsa.
Cały system ma mieć wysokość 120 metrów (SuperHeavy 70m, Starship 50m) oraz średnicę wynoszącą 9 metrów. Wykorzystuje on również najnowsze silniki Raptor zasilane ciekłym metanem oraz tlenem (methalox), Raptory również znajdują się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.
Więcej znajdziecie pod tym linkiem.

Aktualnie testowane są prototypy Starhip’a sygnowane jako SN z ang. Serial Number. Poniżej znajdziecie pełną listę aktualnie testowanych lub konstruowanych prototypów.

Aktualnie istniejące prototypy:

Starship SN5

Starship SN5 podczas pierwszego lotu na wysokość 150m.

Prototyp SN5 został skompletowany 12.05.2020r. następnie przechodził standardowe procedury tj. został zweryfikowany pod kątem wytrzymałości zbiorników na ciśnienie, a następnie przeszedł udane statyczne uruchomienia pojedynczego silnika Raptor. Dnia 04.08.2020r. był pierwszym prototypem Starship’a (nie liczymy Starhoppera oraz lotów przez nieudane testy ciśnieniowe), który kiedykolwiek wzniósł się w powietrze, oficjalny kanał SpaceX zamieścił wideo z tego wydarzenia. SN5 w sposób prawidłowy wylądował na pobliskim lądowisku.

07.08.2020r. został umieszczony na specjalnym pojeździe transportowym, podniesiono go, a następnie przemieszczono ponownie do ośrodka konstrukcyjnego, gdzie czeka na dalsze zadania do dziś.

Starship SN6

Starship SN6 podczas lotu na wysokość 150m.

SN6 był kolejnym prototypem, który miał wykonać lot, powstał na krótko po SN5 będąc skompletowanym już dnia 14.06.2020r. Tak samo jak poprzednik pomyślnie przeszedł wszystkie procedury testowe oraz bezpieczeństwa.

W dniu 03.09.2020r. wykonał udany lot tak samo jak poprzedni prototyp, kanał SpaceX ponownie umieścił wideo z lotu prototypu. 07.09.2020r. został przemieszczony do ośrodka konstrukcyjnego, gdzie również czeka na dalsze zadania do dnia dzisiejszego.

Test tank SN7.1

SN7.1 dnia 21.09.2020r. źródło: nasaspaceflight.com @bocachicagal

SN7.1 miał być tylko i wyłącznie testowym zbiornikiem, następcą zniszczonego w testach zbiornika SN7, który zawierał kilka wad konstrukcyjnych. 7.1 miał być już ich pozbawiony.

Został wykonany z nowego stopu stali 304L, który jak wynika z różnych źródeł ma być strukturalnie wytrzymalszy dzięki lepszej podatności stali na spawanie, co oczywiste poprawi łączenia pierścieni z których zbiorniki są konstruowane.

Każdy z „test tanków” (ang. testowych zbiorników) jest przeznaczony do zniszczenia przez wewnętrzne ciśnienie, podczas tych testów firma SpaceX zbiera wiele niezbędnych danych potrzebnych do dalszego rozwoju kolejnych prototypów. Celem firmy jest osiągnięcie ciśnienia rzędu 8.5bar, które wymagane jest do certyfikacji lotów załogowych przez NASA.

Dnia 23.09.2020 zbiornik przechodził swój ostateczny „test to failure” (ang. test aż do niepowodzenia, którym oczywiście w tym przypadku jest zniszczenie konstrukcji). Na kanale LabPadre możecie zobaczyć nagranie z całego testu.

Uszkodzona górna kopuła zbiornika, docelowe ciśnienie nie jest znane na dzień publikacji tego artykułu. źródło: nasaspaceflight.com @bocachicagal

Starship SN8

SN8 po instalacji powierzchni aerodynamicznych. źródło: nasaspaceflight @NomaddNSF

SN8 miał być pierwszym prototypem przeznaczonym do lotu suborbitalnego (na ok. 20km wysokości). Do tego celu miał uzyskać powierzchnie aerodynamiczne, „czubek”, oraz trzy silniki Raptor zamiast jednego jak miało to miejsce w prot. SN5 i 6.

Wykonany tak samo jak test tank SN7.1 ze stali nierdzewnej 304L, będzie pierwszym funkcjonującym prototypem, który zostanie w pełni skompletowany. Poprzednio całkowicie złożony był tylko i wyłącznie Mk.I na potrzebę prezentacji projektu przez Elona Muska dnia 28.09.2019r, ale na kilka dni po prezentacji zdjęto mu „nosek” oraz przetransportowano na testy ciśnieniowe, które zakończyły się spektakularną porażką.

Na ten moment czekamy na skompletowanie tego prototypu, a następnie na pierwsze testy ciśnieniowe.

Prototypy jeszcze nie skompletowane, ale w trakcie konstrukcji:

Starship SN9 – sekcje zbiorników zostają konstruowane oraz kompletowane, aktualny stan prototypu prezentuje się następująco.

Starship SN10 – kopuła wewnętrzna została połączona z kilkoma pierścieniami.

Starship SN11 – dostrzeżono jedną z sekcji zbiornika SN11 oraz część osłaniającą sekcję silników.

SuperHeavy SN1 – pierwsza sekcja górnego zbiornika została dostrzeżona w ośrodku konstrukcyjnym.

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej