Strona główna » Starship SN9 lot na 12,5 km

Starship SN9 lot na 12,5 km

Autor: Karol Perz
972 odsłon

SpaceX szykuje się do kolejnego przełomowego lotu testowego rakiety Starship oznaczonego numerem SN9. Lot ten odbędzie się ze stanowiska startowego w Boca Chica w stanie Teksas przy granicy z Meksykiem.

Start rakiety planowany jest na wtorek (12.01) lub środę (13.01) 2021. Data ta wynika z nieudanej dotychczas próby Static Fire (Abort). Kolejny test ma zostać przeprowadzony w poniedziałek 11.01 i będzie on decydował o tym czy lot się odbędzie. Link do transmisji na żywo z próby Static Fire.

Opis lotu

Start odbędzie się dzięki trzem silnikom Raptor. Silniki te będą wyłączane pojedynczo, żeby stopniowo zmniejszyć przyśpieszenie i zredukować siły działające na Starshipa. W momencie osiągnięcia największej wysokości planowanej na ten lot, jeden z silników nadal będzie aktywny w celu zainicjowania zmiany lotu z położenia wertykalnego do horyzontalnego. Po tym manewrze zostanie wyłączony. Kolejną fazą lotu SN9 będzie szybowanie, w którego trakcie ster przejmą jego klapy. Przed lądowaniem nastąpi zainicjowanie pracy dwóch silników Raptor w celu reorientacji Starhipa do pozycji horyzontalnej, w której to odbędzie się lądowanie. Miejmy nadzieję, że udane. Lądowanie planowane jest w tym samym miejscu co start (Boca Chica). Będzie to pierwszy lot prototypu o numerze SN9 i zarazem drugi lot wysokiego pułapu Starshipów.

Gdzie oglądać start?

Na naszym kanale YouTube odbędzie się live na którym na żywo będziemy komentować wszystko co dzieje się w Boca Chica. Zachęcamy gorąco. Link do transmisji!

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej