Strona główna » Wprowadzenie do firm operujących rakietami cz.2

Wprowadzenie do firm operujących rakietami cz.2

Autor: Patryk Reiter
812 odsłon

Po niewielkiej przerwie ponownie przychodzę do was z krótką prezentacją innych przedsiębiorstw zajmujących się komercyjnym dostarczaniem ładunków na orbitę. Poprzednim razem omówiłem ULA, a dzisiaj przedstawię wam Northrop Grumman.

Możecie kojarzyć tę firmę z ich wielu produktów dla sił zbrojnych stanów zjednoczonych takich jak bombowiec B-2 lub myśliwiec A-10. Jednak ogromną częścią ich działalności jest inżynieria kosmiczna. Powstała w 1994 roku, przez połączenie firm Grumman Aerospace Corporation, oraz Northrop. Do ich rakiet należą:

– Pegasus — Rakieta nośna niskiej masy, zdolna do wyniesienia ok. 400 Kg na niską orbitę okołoziemską. Jej start odbywa się z pokładu samolotu, początkowo B-52, później L-1011. Jest to pierwsza rakieta nośna, która w pełni została stworzona przez prywatną firmę, a zarazem pierwsza orbitalna rakieta startująca z Samolotu.

Pegasus rocket selected to launch ICON satellite – Spaceflight Now
Zapłon pierwszego stopnia rakiety pegasus tuż po separacji od samolotu (fot. Northrop Grumman)


– Minotaur-C (Taurus) – Rakieta nośna niskiej masy, zdolna do wyniesienia do 1.4 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pochodzi od orbitalnej rakiety startującej z samolotu — pegasus. Zamiast samolotu, rakieta używa dodatkowego pierwszego stopnia, zasilanego paliwem stałym. Jest jedyną rakietą z rodziny Minotaur dostępną dla komercyjnych klientów.

Taurus / Minotaur-C - Gunter's Space Page
Minotaur-C opuszczający platformę startową (fot. northrop grumman)



– Minotaur I — Rakieta nośna niskiej masy, zdolna do wyniesienia do 600 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO). Rakieta jest bazowana na międzykontynentalnym pocisku balistycznym minuteman, z użyciem pierwszego stopnia rakiety Minotaur-C.

Minotaur 1 – Wikipedia, wolna encyklopedia
Minotaur-1 na platformie startowej (fot.northrop grumman)


– Minotaur II, III — Kolejne dwie rakiety z rodziny minotaur były używane jako cele dla testów pocisków anty rakietowych, nie były w stanie dostarczyć niczego na orbitę.

– Minotaur IV — Rakieta nośna niskiej masy, podobnie do reszty rodziny Minotaur, jest zasilana paliwem stałym. Jest zdolna do wyniesienia 1.7 Ton na niską orbitę okołoziemską. Jest bazowana na międzykontynentalnym pocisku balistycznym „peacekeeper”. Pięciostopniowa wersja nazywana jest Minotaur V. Pozwala na dostarczenie niewielkiego ładunku na orbitę geostacjonarną (GEO).

Minotaur IV – Wikipedia, wolna encyklopedia
Minotaur IV opuszczający platformę startową (fot. Northrop Grumman)


– Antares — Rakieta nośna średniej masy. Zdolna do wyniesienia ładunku o masie 8 ton na niską orbitę okołoziemską. Została stworzona niemal jedynie do wynoszenia pojazdu dostarczającego ładunek na międzynarodową stację kosmiczną — Cygnus. Jest to pierwsza rakieta z tej listy, której pierwszy stopień nie jest zasilany paliwem stałym, a mieszaniną ciekłego tlenu, i Kerozyny. Jest największym pojazdem operowanym przez Northrop Grumman.

Antares (rocket) - Wikipedia
Rakieta Antares tuż po starcie (fot. Northrop Grumman)


Co ciekawe, prawie wszystkie starty odbywają się z placówki startowej o akrominie MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport. pl.: Środkowo atlantycki regionalny port kosmiczny).

Poza budową rakiet firma zajmuje się również konstrukcją satelitów. Są odpowiedzialni za wszystkim znaną konstelację GPS, teleskop Jamesa Webba, oraz pierwszy w historii pojazd przeznaczony do wydłużenia operacyjnego czasu innych satelitów na orbicie geostacjonarnej.

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej