Strona główna » Poważna awaria SN8

Poważna awaria SN8

Autor: Mateusz Durlak
776 odsłon

Podczas dzisiejszej nocy (13.11.2020) SpaceX planowało przeprowadzić test prototypu SN8. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, doczekaliśmy się trójsilnikowego static fire, ale radość nie trwała długo.

Chwilę po ukończeniu rozruchu silników Raptor można było dostrzec bardzo podejrzany wyciek pochodzący ze spodu prototypu. Pojawiły się spekulacje, że jest to tylko test ponownego uruchomienia Raptorów, ponieważ po pewnym czasie widoczne były iskry – ich pojawienie się mogło być spowodowane przez świece, które z kolei odpowiadają za zapłon w tej rodzinie silników rakietowych.

Niestety teoria okazała się błędna z jednego prostego powodu – z okolic silników WYCIEKAŁ rozżarzony metal, a dopiero później widoczne były drobne iskierki.

Przebieg static fire dzisiejszej nocy.

Moment pojawienia się bardzo dziwnej anomalii pod spodem prototypu na krótko po static fire.

Po około godzinie od incydentu otrzymaliśmy pierwszego twitt’a od samego Elona Muska:

We lost vehicle pneumatics. Reason unknown at present. Liquid oxygen header tank pressure is rising. Hopefully triggers burst disk to relieve pressure, otherwise it’s going to pop the cork.

„Straciliśmy pneumatykę pojazdu. Aktualnie przyczyna nie jest znana. Ciśnienie wewnątrz zbiornika wyrównawczego na tlen rośnie. Miejmy nadzieję, że płytka bezpieczeństwa pęknie by uwolnić ciśnienie, w innym wypadku korek pęknie”

Elon Musk (twitter)

Wpis oznaczał, że jeżeli „burst disk” nie pęknie, zbiornik wyrównawczy z tlenem znajdujący się na czubku nosa zrobi BUM, niszcząc jego większą część, a to z kolei spowodowałoby ogromne opóźnienia w przygotowaniach do 15 kilometrowego lotu. Cały nos musiałby być wymieniony.

Przykładowa grafika wyglądu Burst/Rupture Disk’u

Chwilę później pojawił się kolejny wpis Elona dotyczący podejrzanego wycieku:

Maybe melted an engine preburner or fuel hot gas manifold. Whatever it is caused pneumatics loss. We need to design out this problem.

„Możliwe, że stopieniu uległ preburner lub generator gazu. Cokolwiek to jest, spowodowało utratę pneumatyki. Musimy zaprojektować rozwiązanie tego problemu.

Elon Musk (twitter)

Po tym stało się jasne, że stopieniu uległ jeden z silników i prototyp w rezultacie uległ poważnemu, kompleksowemu uszkodzeniu. Delikatnie zszokowany oglądałem dalej przebieg zmagań nad uratowaniem SN8, niestety nie spodziewałem się niczego dobrego.
W pewnym momencie nastąpiło pęknięcie Burst Disk’u i naszym oczom ukazał się spory venting pochodzący z czubka:

Moment pęknięcia burst disk’u.

To był znak, że jednak nic dzisiaj nie wybuchnie, a główny inżynier SpaceX tylko utwierdził mnie w tym przekonaniu:

Burst disk worked, so vehicle appears to be ok. We’ll have to swap out at least one of the engines.

„Burst disk zadziałał, a pojazd wydaje się być w dobrej kondycji. Będziemy musieli wymienić co najmniej jeden silnik.

Elon Musk (twitter)

Niepokojące jest stwierdzenie „co najmniej jeden silnik”, może to oznaczać, że zniszczenia są o wiele większe niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Do tej pory nie posiadamy żadnych informacji w jakiej kondycji jest cały prototyp. Niestety na 15 kilometrowy lot pozostanie nam jeszcze trochę poczekać.

Źródła nagrań: LabPadre.
Opracowanie własne.

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej