Strona główna » OneWeb wraca do gry

OneWeb wraca do gry

Autor: Roman Makowiak
709 odsłon

Sąd zatwierdził sprzedaż OneWeb rządowi Wielkiej Brytanii i Bharti Global. OneWeb, firma komunikacyjna budująca konstelację satelitów Low Earth Orbit (LEO) w celu zapewnienia globalnej łączności internetowej, osiągnęła duży krok w procesie reorganizacji. W dniu 2 października 2020 r. Sąd Upadłościowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku potwierdził plan reorganizacji na podstawie dostarczonego Rozdziału 11 Planu OneWeb („Plan”), gwarantując, że firma pozostanie na rynku i wkrótce wznowi pełną działalność biznesową.

Plan wyszczególnia solidne podstawy operacyjne dla firmy do rozmieszczenia początkowej konstelacji 650 satelitów LEO pod nowym właścicielem rządu Wielkiej Brytanii i Bharti Global Limited („Bharti”).

Model satelity OneWeb, taki jak te, które firma buduje, połączy bezprzewodowo wszystkie obszary świata z Internetem. Firma planuje wystrzelić 650 satelitów w ramach swojej konstelacji. Zdjęcie zrobione podczas, gdy firma zorganizowała uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie: NASA/Kim Shiflett

Transakcje określone w Planie zostaną zrealizowane po uzyskaniu zwyczajowych zgód regulacyjnych, które mają nastąpić do końca 2020 roku. W międzyczasie OneWeb wznawia działalność i przygotowuje komercyjne usługi, które mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Adrian Steckel jest dyrektorem generalnym w OneWeb, gdzie jest odpowiedzialny za nadzorowanie rozwoju firmy.

Adrian Steckel, dyrektor generalny OneWeb, powiedział: „W oczekiwaniu na ostateczne mechaniczne elementy transakcji, spojrzeliśmy w niebo, wznawiając loty jeszcze w tym roku i rozpoczynając usługi komercyjne w ciągu najbliższego roku. Ściśle współpracujemy z HMG i Bharti i jesteśmy zadowoleni z ich zaangażowania i partnerstwa, ponieważ zawsze koncentrujemy się na naszej misji zapewniania łączności społecznościom i ludziom na całym świecie”.

Firma OneWeb od 2018 roku borykała się z trudnościami w zdobyciu funduszy na swoją działalność, a 27 marca 2020 firma ogłosiła upadłość. Tydzień wcześniej firma wypuściła pierwsze 34 satelity telekomunikacyjne jednak nic nie uchroniło jej przed zbliżającym się kryzysem. W komunikatach prasowych ówczesną sytuację tłumaczono „szokiem koronawirusowym”. Firma w tym czasie szukała jeszcze rozwiązań swoich problemów firnansowo-organizacyjnych. Ostatecznie udało się znaleźć sponsora strategicznego i w OneWeb zainwestował rząd Wielkiej Brytani oraz firma Bharti Global Limited – grupa będąca trzecim co do wielkości globalnym operatorem sieci telekomunikacji komórkowej. Inwestorzy zainwestowali po 500 milionów dolarów.

Więcej o firmie OneWeb w kolejnych artykułach dotyczących tej firmy.

Konstelacja OneWeb – wizualizacja

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej