Strona główna » Starman przygląda się Marsowi

Starman przygląda się Marsowi

Autor: Roman Makowiak
916 odsłon

7 października Roadster Tesli z Starmanem na swoim pokładzie zbliżył się do Marsa, według przewidywań przeleciał w odległości 0,049 AU (7,3 miliona km).

Wiśniowo-czerwony samochód Elona Muska spektakularnie przekroczył swój pierwotny cel na orbicie Marsa 6 lutego następnie skierował się na drogę do pasa asteroid. Miliarder ocenił korektę ścieżki, tweetując wtedy: „Trzecie odpalenie silnika zakończyło się sukcesem. [Starman] Przekroczył orbitę Marsa i poleciał dalej do Pasa Asteroid ”.

Starman w Tesli Roadster na orbicie – SpaceX

Zagorzały fan SpaceX uruchomił witrynę WhereIsRoadster.com, a miłośnicy nauki z całego świata mogą teraz śledzić Roadstera, który podróżuje w naszym Układzie Słonecznym.

Według live trackera WhereIsRoadster.com, Starman po raz pierwszy zbliżył się do Marsa 9 czerwca 2018 roku w odległości 0,74 AU (104,7 miliona kilometrów). Aż do końca kwietnia Roadster i Ziemia wydawały się dzielić podobną orbitę, zanim samochód odbił w kierunku pasa asteroid. Następnie, w połowie lipca tego roku, Starman przekroczył orbitę Marsa, ale te dwa obiekty się nie spotkały. Dalej Starman ponownie przeleciał obok Marsa właśnie 7 października 2020 r. i to w znacznie bliższej odległości, bo 0,049 AU czyli 7,3 miliona kilometrów.

Trajektoria lotu Tesli Roadster i Starmana – Heavens Above

Ben Pearson, założyciel Old Ham Media i WhereIsRoadster.com, obliczył te daty przy pomocy danych z Jet Propulsion Laboratory NASA i internetowego kalkulatora efemeryd Horizons.

Za to Tesla Elona Muska będzie miała bliskie spotkanie z Ziemią dopiero w 2091 roku w odległości podobnej do tej między planetą a Księżycem – około 384 400 kilometrów.

Eksperci ds. Kosmosu spodziewają się, że Starman będzie odwiedzał swój świat macierzysty mniej więcej co 30 lat. Mimo że nie przestrzega żadnych ziemskich ograniczeń prędkości i ma manekin w skafandrze dla kierowcy samochód Tesli nie powinien spowodować podniesienia stawek ubezpieczenia w najbliższym czasie. Naukowcy twierdzą, że samochód sportowy nie będzie miał naprawdę bliskiego spotkania z Ziemią aż do 2091 roku i może przetrwać tak naprawdę miliony lat, zanim zostanie zniszczony w katastrofie planetarnej.

Jednak ciągłe narażenie na promieniowanie kosmiczne, uderzenia mikrometeoroidów i ekstremalne temperatury będzie miało swoje żniwo, ale wartość Roadstera przy odsprzedaży prawdopodobnie i tak wzrośnie. Ale to już inna historia.

Tutaj można zobaczyć drogę jaką przebył Starman – https://www.heavens-above.com/Tesla.aspx

Źródła: spacecalendar.com / express.co.uk / WhereIsRoadster.com

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej