Strona główna » Axiom Space buduje własną stację kosmiczną – Kontrakt ze SpaceX

Axiom Space buduje własną stację kosmiczną – Kontrakt ze SpaceX

Autor: Borys Pacewicz - Pyrek
1,8K odsłon

Axiom Space podpisał umowę ze SpaceX na trzy dodatkowe misje na ISS. Na początku przyszłego roku SpaceX przetransportuje pracowników Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Te „misje prekursorskie” przygotują drogę do uruchomienia i integracji modułów Axiom Station z ISS.

Początkowo Spółka Axiom Space podpisało kontrakt na jeden transport statkiem Dragon. 2 czerwca 2021 spółka ujawniła, że sfinalizowała umowę ze SpaceX na trzy dodatkowe loty, podczas których Axiom miałby latać własnymi załogami na w pełni komercyjne misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Bez wątpienia jest to ważny kontrakt dla komercjalizacji przestrzeni kosmicznej.

Axiom Space buduje własną komercyjną stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej. Podobnie do ISS będzie orbitować 400 km nad powierzchnią Ziemi i podróżować z prędkością ponad 27 000 km/h. Obecnie w trakcie budowy jest moduł Axiom Hub One. Axiom Station będzie komercyjną infrastrukturą laboratoryjną, która ma służyć jako miejsce dla eksperymentów mikrograwitacyjnych, testów materiałów oraz stanie się domem dla prywatnych i profesjonalnych astronautów.

Do 2028 Axiom Space Station zostanie ukończona i będzie gotowa do odłączenia od ISS i samodzielnego działania.

Misja Ax-2 wystartuje nie wcześniej niż w styczniu 2022 roku. Załogę będą stanowić mistrz wyścigów GT John Shoffner (pilot) i astronauta Peggy Whitson (dowódca). Na ISS wyniesie ich statek kosmiczny Dragon 2, który do tej pory wykonał trzy misje kosmiczne z udziałem ludzi. Pierwsi astronauci Axiom Space przygotują węzeł ISS Harmony do uruchomienia i integracji z modułami Axiom Station. Z pewnością będzie to wielkie osiągnięcie, ponieważ jest to pierwsza realizowana prywatna stacja kosmiczna.

Wszystkie cztery załogi przejdą połączone szkolenie astronautów NASA i SpaceX. Przy czym SpaceX zajmie się elementami takimi jak:

  • szkolenie z obsługi Dragon’a, jak również Falcon 9;
  • instruktaż w zakresie gotowości na wypadek sytuacji awaryjnych,
  • ćwiczenia wchodzenia i wychodzenia w skafandrze kosmicznym ze statku kosmicznego,
  • częściowe i pełne symulacje.

Przełomowe porozumienie między członkami branży w zakresie lotów kosmicznych, a także usług startowych i orbitalnych sprawi, że rynek komercyjnych lotów kosmicznych będzie się rozwijał. Z pewnością rosnące partnerstwo między Axiom i SpaceX zapewni możliwości, by większa ilość osób znalazła się w kosmosie.

Źródła:

https://www.spacex.com/updates/axiom-announcement/index.html

https://www.axiomspace.com/

https://images.squarespace-cdn.com/content/5f9c4976896349619c5b3d7b/1605555152760-QTL6YKWJUU6UHDQPADF5/photo-axiom-station.jpg?format=1500w&content-type=image%2Fjpeg

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej