Strona główna » NASA przygotowuje się do złożenia SLS w całość

NASA przygotowuje się do złożenia SLS w całość

Autor: Borys Pacewicz - Pyrek
1,3K odsłon

Bliźniacze rakiety dodatkowe na paliwo stałe do Space Launch System (SLS) postawiono na mobilnej wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie. Trwają prace związane z integracją elementów i montażem dla misji Artemis.

Ekipy z Exploration Ground Systems i zespoły kontraktora Jacobs, przygotowują się obecnie do podniesienia ważącego 85 275 kg głównego, środkowego członu zestawu Space Launch System. Zostanie on umieszczony pomiędzy dwoma boosterami na stały materiał pędny, podobnie jak miało to miejsce w przypadku promów kosmicznych. Zespoły będą używać specjalistycznego dźwigu do podnoszenia, umieszczania i zabezpieczania mobilnej wyrzutni wewnątrz legendarnego budynku Vehicle Assembly Building.

Space Launch System to superciężki jednorazowy pojazd nośny, który ma zastąpić wahadłowce kosmiczne. Nad SLS specjaliści NASA pracują już 10 lat, dlatego jest obecnie priorytetem dla Amerykanów. Oferując sporą masę ładunku, pojemność i moc, SLS zaprojektowano tak, aby był elastyczny i zdolny do wykonywania najróżniejszych zadań. Tworzy nowe możliwości dla ładunków, w tym misji naukowych do miejsc takich jak Księżyc, Mars, Saturn czy Jowisz. SLS jest w stanie wynieść ładunek prawie 1000 razy dalej, niż znajduje się orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rakieta zapewni moc, która pomoże Orionowi osiągnąć prędkość 39 430 km/h.

Wizualizacja SLS, Credit. NASA
Wizualizacja SLS, Credit. NASA

Środkowy, główny człon o wysokości 65 m, który podczas startu ma zapewnić prawie milion kilogramów ciągu, dotarł do centrum Kennedy’ego 27 kwietnia. Wraz z dwoma rakietami pomocniczymi SLS zapewni prawie 2 miliony kilogramów ciągu. Wkrótce po zakończeniu działań na etapie podstawowym, załogi będą układać i integrować inne elementy rakiety potrzebne do testowania gotowości do startu. Mobilna wyrzutnia służy bowiem nie tylko za platformę do składania pojazdu w całość. Tankuje się na niej również chłodziwo i paliwo do zestawu przed startem.

SLS i statek kosmiczny Orion, wraz z HLS i stacją Gateway na orbicie okołoksiężycowej są kręgosłupem programu Artemis. Amerykanie planują wrócić na Srebrny Glob na stałe, jak również wysłać tam pierwszą kobietę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o programie Artemis, zapraszamy do przeczytania artykułów o stacji Gateway oraz Human Landing System.

Źródła:

https://blogs.nasa.gov/artemis/2021/06/04/nasa-prepares-to-stack-moon-rockets-core-stage/?utm_source=TWITTER&utm_medium=NASA_SLS&utm_campaign=NASASocial&linkId=120486683&fbclid=IwAR3U8VTP4PG-JwsCis8SXVpf2NTRACyXCS6Lu2lHoP9KBHb9zc4REfjK3zs

https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Launch_System

https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artemisi_mobile_launcher.jpg

https://www.nasa.gov/exploration/systems/sls/overview.html

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej