Strona główna » Wprowadzenie do firm operujących rakietami cz. 1

Wprowadzenie do firm operujących rakietami cz. 1

Autor: Patryk Reiter
929 odsłon

Jako SpaceX Details zajmowaliśmy się jedynie informacjami związanymi z działalnością SpaceX. Jednak wraz ze zmianą wizerunku przyszedł czas na zajęcie się działalnością innych firm oraz organizacji z dziedziny kosmosu. W najbliższym czasie przedstawimy wam wielu operatorów rakiet regularnie wysyłających ładunki na orbity oraz tych, które dopiero zaczynają swoją drogę w tej trudnej dziedzinie. Na pierwszy ogień idzie United Launch Alliance – obecnie największy oponent SpaceX.

ULA (United Launch Alliance) . Jeden z największych operatorów rakiet nośnych, Firma została założona w 2006 roku przez połączenie dwóch firm, Boeing oraz Lockheed martin – wcześniejszych operatorów rodzin rakiet, obecnie używanych przez ULA. Głównie zajmuję się ładunkami rządowymi oraz naukowymi; bardzo rzadko na orbicie umieszczają ładunki komercyjne.

Do rodziny ich rakiet należą:

  • Atlas V – rakieta nośna średniej mocy jednorazowego użytku słynąca ze swoich ponad 10 konfiguracji pozwalających na dopasowanie mocy rakiety do ładunku, oraz ze swojej niezawodności (rakieta nie poniosła żadnej porażki). W większości używana jest do umieszczania na orbicie ładunków rządowych oraz naukowych sond, kilka miesięcy temu została użyta do wyniesienia marsjańskiego łazika „Perseverance” oraz helikoptera ”Ingenuity”. Ciekawym przyszłym ładunkiem będzie załoga. Atlas V ma być wykorzystany do wynoszenia kapsuły CST- 100 Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wraz z ludźmi na pokładzie.

Atlas V w konfiguracji 551 stojący na platformie startowej (Fot. NASA)
  • Delta IV Heavy – największa, a zarazem druga najpotężniejsza operacyjna rakieta. Jest największa z serii delta IV i jedyną obecnie działającą rakietą z tej rodziny. Podobnie jak Atlas V, słynie ze swojej niezawodności (również nie poniosła żadnej porażki). Również używana jest do wynoszenia ładunków naukowych oraz rządowych. W zeszłym roku została użyta do umieszczenia sondy słonecznej Parker na orbicie Heliocentrycznej (orbicie wokół Słońca), aby stała się przedmiotem który znalazł się najbliżej słońca.

Delta IV Heavy opuszczająca platformę startową (fot. NASA)
  • Vulcan – nadchodząca ciężka rakieta nośna, używająca wiele technologii, które są lub były używane w rakietach z rodziny Delta oraz Atlas. Ma to na celu znaczne zmniejszenie kosztów projektowania oraz budowy rakiety. Jest to jedna z trzech rakiet używająca metanu jako paliwo pierwszego stopnia, obok systemu Starship/Superheavy od SpaceX oraz rakiety New Glenn od Blue Origin. Pierwszy start planowany jest na rok 2021. Na pokładzie rakiety ma znaleźć się robotyczny lądownik księżycowy 'Perigrine’, skonstruowany przez Astrobotics. W przeciwieństwie do Rodziny Delta oraz Atlas, Vulcan poza ładunkami rządowymi będzie używany do wynoszenia na orbitę ładunków komercyjnych, takich jak satelity telekomunikacyjne.
Reendering rakiety (Cred. United launch Alliance)

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej